Siber Saldırı Türleri Nelerdir
25/06/2016Siber Güvenlik

Siber Saldırı Türleri Nelerdir?

Siber dünyada, siber güvenlik uzmanlarının koruması gereken bilgisayar ve haberleşme ağına yapılabilecek çok fazla saldırı çeşidi bulunmaktadır. Örnek olarak trojan, virüsler, solucanlar, mantık bombaları, DDOS atakları vb.. Bu tarz siber saldırı yöntemlerini kullanan saldırganlar, sızmış oldukları bilgi ağına sistem yıkıcı, hizmet aksatıcı ve bilgi sızdırıcı eylemlerde bulunabilirler. Bunlardan birkaçı şunlardır;

Zararlı Yazılım (Malware)

Bilgisayar sistemlerini kötü amaçlı kullanmak için tasarlanmışlardır. Sızdıkları bilgisayarda yazılan yazılım türüne göre çeşitli hasarlar verebilir, kişisel verilere ulaşabilme ve bunları değiştirme gibi izinlere sahip olabilirler. Zararlı yazılımlarda kendi içlerinde ayrılırlar bunlar,

Virüsler: Bilgisayar virüsleri temel anlamda sistemde ki dosyalar ile kendilerini değiştirirler ve değiştirdikleri sistem dosyasının kimliğine gizlenerek çeşitli bilgisayar işlemine olanak sunarlar.

Solucanlar: Virüslerin benzeri bir yazılım mimarisine sahiptirler. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara kopyalanmak için tasarlanırlar.

Truva Atı: Genellikle bilgisayar kullanıcıların içeriği hakkında derinlemesine bilgisi olmayan programlara yerleştirilir. Adından da anlaşıldığı gibi Truva atları(trojen) sisteme kendini gizleyerek yerleşir. Örneğin bir kullanıcının Adobe Flash Player’i “Adobe” kaynaklı indirdiğini sanarken farklı bir kaynaktan indirmesi verilebilir.

RootKit

Bilgisayarda çalışan sistemler arasında kendini gizleyen, oldukça kötü niyetli bir yazılım türüdür. Çalışma mantığı virüsler gibidir ancak virüsler gibi yayılmak ve sisteminizi aksatmaktan çok, bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmeye odaklıdır.

Yemleme (Pishing)

Yasadışı yollarla kullanıcıların kullanıcı adı, şifre, kimlik bilgisi gibi önemli bilgileri ele geçirme yöntemidir. Örneğin, kurumsal bankaların mail adreslerini taklit ederek kullanıcılardan kart bilgisi, şifre gibi bilgiler verilmesi istenerek yemleme yöntemi uygulanılmaktadır.

Paylaş: