Siber Saldırı Kaynakları Nelerdir
25/06/2016Siber Güvenlik

Siber Saldırı Kaynakları Nelerdir?

İnternet bağlantılarının yaygınlaşmasıyla birlikte, günümüzde çoğu kişi internet ile birlikte bir hayat sürüyor. Hatta çoğu kişi gizli yaşamlarına ait, yetkisiz kişilerin erişmemesi gereken bilgilerini dahi internet üzerinde depoluyor. İnternetin gizli yaşamlarımıza girmesiyle beraber, siber saldırı kaynaklarının hedefleri ve stratejileri her geçen gün artıyor. Öyledir ki, uluslararası ülkelerin istihbarat teşkilatları dahi birbirlerini potansiyel siber saldırı tehdidi olarak görmekte ve buna karşın siber güvenlik önlemleri almaktadır.

Hacker & Siber Suçlular

Kişisel ya da kurumsal organizasyonları ayırt etmeden bilgisayar, telefon, server ağlarına izinsiz giriş yapan kişilerdir. Bu kişiler bilgisayar ve haberleşme konusunda üstün bilgi sahibidir. Böylece üstün bilgi ve becerileriyle yazdıkları yazılımları, siber saldırı gerçekleştirmek için kullanırlar.

İç (Dahili) Saldırganlar

Organizasyonlar içerisinde, belirli amaçlar çerçevesinde dahili sistemlere saldırı düzenleyen kurumsal kişilerdir.

Siber Aktivistler

Belirli görüşleri dünya çerçevesinde benimseyerek kendi fikirlerine göre kötü veya uygunsuz gördükleri toplumsal ya da politik sorunları dile getirmek amacıyla kamu özel sektör ayırt etmeksizin saldırı düzenleyen şahıs ya da şahıslardır.

İstihbarat Kurumları

Uluslararası siber dünyada ülkelerde artık birbirlerini siber tehdit olarak görmektedirler. Bu tehdit algısıyla artık ülkeler siber savunma yapılarını geliştirmeye önem vermekteler. Siber savunma yapılarını geliştirirken bir yandan siber saldırı takımları oluşturmaktadırlar. Günümüzde hala istihbarat birimleri hedeflerinde ki ülkelerin kritik bilgilerine ve kritik alt yapılarına siber saldırılar gerçekleşmektedirler.

Paylaş: