Siber Güvenlik Uzmanı Kimdir
25/06/2016Siber Güvenlik

Siber Güvenlik Uzmanı Kimdir?

İnternet ağının yaygınlaşmasıyla birlikte, siber dünyası da gelişmeye devam etmektedir. Her alanda olduğu gibi siber dünyanın da gelişmesi beraberinde yeni sorunlar ve yeni çözümler getirmektedir. Bunlardan biri ise “Siber Güvenlik Uzmanı’dır.” Siber Güvenlik Uzmanı nedir? Siber Güvenlik Uzmanı kime denir? Siber Güvenlik Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir? bu yazıda bunları açıklıyoruz.

Siber Güvenlik Uzmanı

Şirketler depolayacakları verileri eskiden çok karışık internet protokolleri ve ağları üzerinden yürütürlerdi. Siber dünyasının gelişmesiyle birlikte, karışık ağ ve protokoller kalkarak yerini yeni algoritmalarla, yeni programlar yer aldı. Yeni algoritmalara karşı, yeni programlar üreten siber saldırganlar beraberinde bu verilerin korunması için Siber Güvenlik Uzmanlı’ğının ortaya çıkmasını sağladı. Bu yüzden Siber Güvenlik Uzmanlığı geleceğin mesleği olarak anımsanmaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanı’nın Görevleri

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte, Siber Güvelik Uzmanları sadece şirketlerin veri ağlarının korunmasını değil, bireylerinde verilerinin korunmasını hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusun da Siber Güvenlik Uzmanları, siber saldırılara karşı;

» Yeni algoritmalar belirlemek.

» Koruyacağı sistemin, saldırı açıklarını belirlemek ve bu açıkları kapatmak.

» Saldırı anında, oluşabilecek kaybı minimum düzeye indirgemek.

» Siber saldırı ataklarına karşı, yeni yazılımlar üretmek ve bu yazılımları en iyi performansta kullanmak

Siber Güvenlik Uzmanı’nın iş tanımları arasında yer alır.

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olunur?

Siber Güvenlik Uzmanlığı bir çok farklı alanda, farklı uzmanlık yetkinliklerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu durumda uzmanlardan beklenenler,

» Matematik, Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görmüş olmaları.

» Ağ ve Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Destek Uzmanlığı, Yazılım Geliştirme ve Veritabanı Yönetimi gibi çeşitli alanlarda uzmanlıkları olması beklenir.

» Oldukça dikkatli olmaları, ileriyi sezebilen, analitik düşünüp her anlamda eleştirisel bakış açısına sahip olma gibi kişilik özellikleri aranır.

Paylaş: