Kurum içerisinde etkin olarak çalışan bilişim ve ağ sistemlerine erişimi olan bütün kullanıcılar zararlı yazılımlara karşı bilgilendirilmelidir. Personellerin siber güvenlik alanında ki bilgisizliğinden yararlanmak isteyen siber saldırganlar, bu konuda çok zeki ve kurnazca hamlelerde bulunmayı ihmal etmeyeceklerdir.

Kurumiçi Personel Eğitimi

Kurum içerisinde etkin olarak çalışan bilişim ve ağ sistemlerine erişimi olan çalışanlar siber güvenlik konusunda bilgilendirilmelidir.

Network Altyapı Testi

Kurumun bilgi ve iletişimini sağladığı ağ kanalları üzerinde periyodik zamanlarda çeşitli testler düzenlenmesi gerekmektedir.

Cihaz Güvenlikleri

Kurum içerisinde kullanılan bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazların zararlı yazılımlara karşı güvenliği en üst düzeyde olmalıdır.

Üstün Güvenlikli Veri Yedekleme

Kurum içerisinde kullanılan bilişim ağlarında aktarılan her bilgi DDoS saldırılarına karşı periyodik zamanlarda yedeklenmelidir.

Güvenlik önlemi alınmayan kurumlar, açıklarla dolu bir ağ içerisinde saldırganlar tarafından oluşturabilecek her türlü zarar kuruma hem maddi anlamda hemde prestij anlamında oldukça büyük kayıplar yaratacaktır.

İç ve dış ağlardan oluşabilecek sızdırılmalar.

İç ve dış ağlardan oluşabilicek açıklar ile sızmaların önlenmesi.

Saldırılarıyla sistem erişilebilirliğinin kısıtlanması.

Saldıralara karşı sistemi güvenli mod ile erişim kısıtlaması.

Kullanılan cihazlarda oluşabilecek güvenlik önlemleri.

Cihazlarda oluşacak aksaklıkları önlemek adına alınan güvenlik önlemi.

Veri kaybını önlemek adına yedekleme.

Oluşabilicek kayıpları önlemek adına belirli periyotlar arasında verilerinizi güvenli yedekleme.